  • PCN10A-50P-2.54DS(72)
PCN10A-50P-2.54DS(72)
advertisement
Manufacturer No:
PCN10A-50P-2.54DS(72)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-PCN10A-50P-2.54DS(72)
Package:
Description:
DIN 41612 Connectors 50P R/A PIN HDR T/H PCN 10 SERIES
Step5Bar-code shipping tag
PCN10A-50P-2.54DS(72)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    BRASS
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Current Rating
    2A
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    3.001 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.339 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V