  • PCN13-16S-2.54DSA(71)
PCN13-16S-2.54DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
PCN13-16S-2.54DSA(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-PCN13-16S-2.54DSA(71)
Package:
Description:
DIN 41612 Connectors 16P STRT SOCKET T/H STANDARD TYPE 2 ROW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCN13-16S-2.54DSA(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PCN13
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    16
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.34 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.319 inch
  • Body Depth
    0.453 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Insulation Resistance
    1000000000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Contact Row Spacing
    0.1 inch
  • Insulator Color
    BEIGE
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Plating Thickness
    3.93μin
  • Length - Termination
    0.154 inch