  • PCN13-32S-2.54DSA(71)
PCN13-32S-2.54DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
PCN13-32S-2.54DSA(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-PCN13-32S-2.54DSA(71)
Package:
Description:
CONN DIN RCPT 32POS PCB GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCN13-32S-2.54DSA(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating
    2A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Grey
  • Body Depth
    0.453 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Level, Class
    1
  • Height
    11.5mm
  • Length
    54.4mm
  • Width
    8.1mm
  • Plating Thickness
    3.93μin
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Plastic
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PCN13
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    32
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm