  • PCN13-96S-2.54DS(71)
PCN13-96S-2.54DS(71)
advertisement
Manufacturer No:
PCN13-96S-2.54DS(71)
HK JDW NO:
355-PCN13-96S-2.54DS(71)
Package:
Description:
CONN DIN RCPT 96POS PCB RA GOLD
Step5Bar-code shipping tag
PCN13-96S-2.54DS(71)
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    PBT
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PCN13
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Positions
    96
  • Number of Rows
    3
  • Voltage - Rated
    300V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    YES
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    96
  • Style
    C
  • Current Rating
    2A
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Grey
  • Level, Class
    1
  • Height
    10.3mm
  • Length
    94mm