  • PCP.1S.304.CLLC57
PCP.1S.304.CLLC57
advertisement
Manufacturer No:
PCP.1S.304.CLLC57
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-PCP.1S.304.CLLC57
Package:
Datasheet:
PCP.1S.304.CLLC57
Description:
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
Quantity:
In Stock : 17297
Step5Bar-code shipping tag
PCP.1S.304.CLLC57
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass, Bronze
  • Contact Plating
    Copper, Gold, Nickel
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1S
  • Feature
    Backshell
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets and Male Pins
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Silver
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    10A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    304
  • Contact Gender
    Female
  • Cable Opening
    0.205 ~ 0.224 (5.20mm ~ 5.70mm)