  • PCS020-EE05730S
PCS020-EE05730S
advertisement
Manufacturer No:
PCS020-EE05730S
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PCS020-EE05730S
Package:
Datasheet:
Description:
CURRENT SENSE TRANSF 20A 730UH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCS020-EE05730S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Size / Dimension
    0.245" L x 0.235" W (6.22mm x 5.97mm)
  • Type
    Invasive
  • Current Rating (Amps)
    20 A
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Inductance
    730 mH
  • DC Resistance (DCR)
    7mOhm Primary, 1.98Ohm Secondary Max
  • Frequency Range
    1MHz
  • Turns Ratio - Primary:Secondary
    1:60
  • ET (Volt-Time)
    32.4VμS