  • PD0140WJ16236BJ1
PD0140WJ16236BJ1
advertisement
Manufacturer No:
PD0140WJ16236BJ1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag
HK JDW NO:
878-PD0140WJ16236BJ1
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
PD0140WJ16236BJ1
Description:
P 1600pF 14000V 14kV Ceramic Capacitor ±10% R85 5.512Dia 140.00mm -55°C~100°C High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
Step5Bar-code shipping tag
PD0140WJ16236BJ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Requires Holder
  • Package / Case
    Disk, Metal Fitting - Threaded
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    P
  • Size / Dimension
    5.512Dia 140.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    R85
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Voltage - Rated
    14000V 14kV
  • Capacitance
    1600pF
  • Height Seated (Max)
    1.614 41.00mm