  • PD3Z284C3V6-7
PD3Z284C3V6-7
advertisement
Manufacturer No:
PD3Z284C3V6-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PD3Z284C3V6-7
Package:
PowerDI™ 323
Datasheet:
PD3Z284C3V6-7
Purchasing and Inquiry
PD3Z284C3V6-7 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 1V.A voltage of 5.56% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.1V @ 100mA must be supplied.For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 5μA is recommended.
PD3Z284C3V6-7 Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
PD3Z284C3V6-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated PD3Z284C3V6-7 applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
PD3Z284C3V6-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerDI™ 323
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PD3Z284C3V6
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.6V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    90Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 100mA
  • Case Connection
    CATHODE
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.56%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Height
    650μm
  • Length
    1.9mm
  • Width
    1.25mm