  • PD42-1-1240-CANOPEN
PD42-1-1240-CANOPEN
advertisement
Manufacturer No:
PD42-1-1240-CANOPEN
HK JDW NO:
804-PD42-1-1240-CANOPEN
Package:
Description:
PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.22NM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PD42-1-1240-CANOPEN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Hole Spacing
    1.220 (31.00mm)
  • Operating Temperature
    -20°C~50°C
  • Published
    2018
  • Series
    PANdrive™
  • Size / Dimension
    Square - 1.654 x 1.654 42.00mmx42.00mm
  • Feature
    Integrated Controller, Flatted Shaft
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Hybrid
  • Voltage - Rated
    2VDC
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Termination Style
    Wire Leads with Connector
  • Accuracy
    ±5%
  • Coil Resistance
    1Ohm
  • Coil Type
    Bipolar
  • Step Angle
    1.8°
  • Steps per Revolution
    200
  • Torque - Holding (oz-in / mNm)
    31.15 / 220
  • NEMA Frame Size
    17
  • Rotor Inertia
    35gcm2
  • Diameter - Shaft
    0.197 (5.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.945 24.00mm