  • PD55003S-E
PD55003S-E
advertisement
Manufacturer No:
PD55003S-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-PD55003S-E
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
PD55003S-E
Description:
FET RF 40V 500MHZ PWRSO10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PD55003S-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    165°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Max Power Dissipation
    31.7W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Current Rating
    2.5A
  • Frequency
    500MHz
  • Base Part Number
    PD55003
  • Pin Count
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    31.7W
  • Case Connection
    SOURCE
  • Current - Test
    50mA
  • Transistor Application
    AMPLIFIER
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Transistor Type
    LDMOS
  • Continuous Drain Current (ID)
    2.5A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Gain
    17dB
  • Max Output Power
    3W
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Voltage - Test
    12.5V