  • PD75R-153K
PD75R-153K
advertisement
Manufacturer No:
PD75R-153K
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PD75R-153K
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PD75R-153K
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.1mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    1.75A
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    85mOhm Max
  • Max DC Current
    1.75A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    3027
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PD75R
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.303Lx0.272W 7.70mmx6.91mm
  • Tolerance
    ±10%