  • PDF700S240
PDF700S240
advertisement
Manufacturer No:
PDF700S240
HK JDW NO:
136-PDF700S240
Package:
Full Brick
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 700W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDF700S240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Full Brick
  • Weight
  • Mfr
    Cincon Electronics Co. LTD
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 100°C (With Derating)
  • Series
    PDF700S (700W)
  • Size / Dimension
    4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    701 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, DEMKO
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    29.2A
  • Voltage - Input
    90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±0.5%