  • PE2010FKM7W0R056L
PE2010FKM7W0R056L
advertisement
Manufacturer No:
PE2010FKM7W0R056L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-PE2010FKM7W0R056L
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
PE2010FKM7W0R056L
Description:
FIXED RESISTOR PE Series, Metal Foil, 56mOhm, ±1%, -55°C~170°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE2010FKM7W0R056L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~170°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PE
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Resistance
    56mOhm
  • Composition
    Metal Foil
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.89mm