  • PE42750MLAA-Z
PE42750MLAA-Z
advertisement
Manufacturer No:
PE42750MLAA-Z
Manufacturer:
pSemi
HK JDW NO:
637-PE42750MLAA-Z
Package:
12-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
PE42750MLAA-Z
Description:
PE42750MLAA-Z datasheet pdf and RF Switches product details from pSemi stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
PE42750MLAA-Z Overview
The RF Switches are designed to provide optimal performance by utilizing the Tape & Reel (TR) package.Keeping RF Switch's operating temperature at -40°C~85°C is essential when operating.This RF switching belongs to the UltraCMOS? family and is known as a RF switching.This is the type of RF signal from the RF switch ic that is CATV.2.7V~3.63V voltage can be supplied by the RF Switch.
PE42750MLAA-Z Features
Tape & Reel (TR) package
CATV RF Type
PE42750MLAA-Z Applications
There are a lot of pSemi PE42750MLAA-Z RF Switches applications.
  • Antenna diversity switching
  • High speed filter selection
  • Smart metering
  • Wireless communications
  • Wireless Local Loop
  • Tablets
  • General-purpose RF switching
  • Cellular/PCS Base Stations
  • Mobile devices
  • Tuner modules
Step5Bar-code shipping tag
PE42750MLAA-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    12-WFQFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    12-QFN (3x3)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UltraCMOS®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    75Ohm
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.63V
  • Circuit
    SPDT
  • Test Frequency
    2.2GHz
  • Impedance
    75Ohm
  • Topology
    Absorptive
  • Frequency Range
    5MHz~2.2GHz