  • PESD12VS1UA/ZLX
PESD12VS1UA/ZLX
advertisement
Manufacturer No:
PESD12VS1UA/ZLX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PESD12VS1UA/ZLX
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
PESD12VS1UA/ZLX
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PESD12VS1UA/ZLX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pin Count
    2
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    22.5A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    27V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    160pF @ 1MHz