  • PFC2723ER-421K03B-00
PFC2723ER-421K03B-00
advertisement
Manufacturer No:
PFC2723ER-421K03B-00
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-PFC2723ER-421K03B-00
Package:
Description:
CHOKE COMMON MODE
Step5Bar-code shipping tag
PFC2723ER-421K03B-00
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.984Lx1.102W 25.00mmx28.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    2
  • Inductance
    420μH
  • Test Frequency
    0.05MHz
  • Current
    3.4A
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Number of Lines
    2
  • Height
    24.9936mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm