  • PFE500F28/T
PFE500F28/T
advertisement
Manufacturer No:
PFE500F28/T
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PFE500F28/T
Package:
17-DIP Module, Full Brick
Datasheet:
PFE500F28/T
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 500W
Step5Bar-code shipping tag
PFE500F28/T
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    17-DIP Module, Full Brick
  • Weight
    0.662lb 300.28g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2007
  • Series
    PFE500F (500W)
  • Size / Dimension
    4.80Lx2.76W x 0.50 H 122.0mmx70.0mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    500W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Output 1
    28V
  • Current - Output (Max)
    18A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Line Regulation
    56mV
  • Load Regulation
    56mV