  • PFE500S-28/T
PFE500S-28/T
advertisement
Manufacturer No:
PFE500S-28/T
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PFE500S-28/T
Package:
11-DIP Module, Full Brick
Datasheet:
PFE500S-28/T
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W
Step5Bar-code shipping tag
PFE500S-28/T
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    11-DIP Module, Full Brick
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.662lb 300.28g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2007
  • Series
    PFE500S (500W)
  • Size / Dimension
    4.80Lx2.76W x 0.50 H 122.0mmx70.0mmx12.7mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    500W
  • Power Rating
    504W
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Depth
    61mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    83%
  • Output Voltage
    28V
  • Max Output Current
    18A
  • Voltage - Output 1
    28V
  • Max Current Rating
    6.2A
  • Current - Output (Max)
    18A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC
  • Output Current
    18A
  • Output Power
    504W
  • Current - Output 1
    18A
  • Max Output Power
    504W
  • Line Regulation
    56mV
  • Load Regulation
    56mV
  • Height
    12.7mm
  • Length
    116.8mm
  • Width
    70.104mm