  • PFE700SA48/T
PFE700SA48/T
advertisement
Manufacturer No:
PFE700SA48/T
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-PFE700SA48/T
Package:
11-DIP Module, Full Brick
Datasheet:
PFE700SA48/T
Description:
AC/DC CONVERTER 51V 714W
Step5Bar-code shipping tag
PFE700SA48/T
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    11-DIP Module, Full Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    0.441lb 200.00g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2015
  • Series
    PFE700SA (700W)
  • Size / Dimension
    4.60Lx2.40W x 0.50 H 116.8mmx61.0mmx12.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    714W
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    X-XXMA-X
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Efficiency
    91%
  • Output Voltage
    51V
  • Voltage - Output 1
    51V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    14A
  • Voltage - Input
    85V~265VAC