  • PFM4414BB6M24D0T04
PFM4414BB6M24D0T04
advertisement
Manufacturer No:
PFM4414BB6M24D0T04
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-PFM4414BB6M24D0T04
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 400W BOARD M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFM4414BB6M24D0T04
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.106lb 48.08g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Published
    2015
  • Series
    PFM™ (400W)
  • Size / Dimension
    4.44Lx1.40W x 0.37 H 112.8mmx35.5mmx9.3mm
  • Feature
    External Rectification Required, PFC, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    400W
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cTUVus, cURus
  • Efficiency
    90%
  • Max Output Current
    16.67A
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Line Regulation
    ±3%
  • Height
    9.398mm