  • PFR5K17R0
PFR5K17R0
advertisement
Manufacturer No:
PFR5K17R0
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-PFR5K17R0
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
PFR5K17R0
Description:
FIXED RESISTOR Bolt, Brackets, 17Ohm, ±10%, 1kW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFR5K17R0
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Bolt, Brackets
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Terminal Shape
    SPECIAL
  • Mounting Feature
    Brackets
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Series
    Powr-Rib®PFR
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±500ppm/°C
  • Resistance
    17Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED CURRENT: 6.6A
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1kW
  • Max Power Dissipation
    740W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    52.4mm
  • Construction
    Ribbed
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Size Code
    70
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Ceramic
  • Height
    52.4mm
  • Length
    454.02mm