  • PFUF.035.2
PFUF.035.2
advertisement
Manufacturer No:
PFUF.035.2
Manufacturer:
Schurter Inc.
HK JDW NO:
685-PFUF.035.2
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
Description:
FUSE PTC 0.35A 6V RESET SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PFUF.035.2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric), Concave
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    19.986414mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PFUF
  • Size / Dimension
    0.127Lx0.102W 3.22mmx2.58mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    SMD/SMT
  • Type
    Polymeric
  • Additional Feature
    0.2 OHMS AT 23 DEG CEL
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Max Current Rating
    40A
  • Power Dissipation
    600mW
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    6V
  • Current - Max
    40A
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    6V
  • Hold Current
    350mA
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Time to Trip
    200ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    200mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    1.3Ohm
  • Trip Current
    750mA
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm