  • PHC25AGA
PHC25AGA
advertisement
Manufacturer No:
PHC25AGA
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-PHC25AGA
Package:
Datasheet:
PHC25AGA
Description:
Racks & Rack Cabinet Accessories 25VA 600V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHC25AGA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PHC25AGA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.4lbs 635g
  • Published
    2008
  • Series
    PHC
  • Size / Dimension
    58.67mm Lx93.73mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Current Rating
    1.04A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Max Output Current
    1.04A
  • Current - Output (Max)
    1.04A
  • Power - Max
    25VA
  • Voltage - Primary
    600V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    24V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • Height Seated (Max)
    58.67mm
  • Length
    58.67mm
  • Width
    93.73mm