  • PHDR-12VS
PHDR-12VS
advertisement
Manufacturer No:
PHDR-12VS
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-PHDR-12VS
Package:
Datasheet:
PHDR-12VS
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Natural 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp PHD Polyamide
Quantity:
In Stock : 128026
Step5Bar-code shipping tag
PHDR-12VS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Bronze, Tin
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PHD
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Natural
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    12
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.3mm
  • Current Rating
    3A
  • Lead Pitch
    2mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    White
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    22 AWG
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Contact Termination
    Crimp
  • Height
    7.3mm
  • Length
    13.9mm
  • Width
    5mm