  • PHEC120R-R211LF
PHEC120R-R211LF
advertisement
Manufacturer No:
PHEC120R-R211LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-PHEC120R-R211LF
Description:
Conn SCSI RCP 120 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole 120 Terminal 1 Port Tray
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PHEC120R-R211LF
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Series
    PHEC
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    120
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    120
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    2.54mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    15.3mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Connector Style
    Outer Shroud Contacts
  • Number of Ports
    1
  • Length
    89.82mm