  • PHG.1B.303.CYMD62
PHG.1B.303.CYMD62
advertisement
Manufacturer No:
PHG.1B.303.CYMD62
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-PHG.1B.303.CYMD62
Package:
Datasheet:
PHG.1B.303.CYMD62
Description:
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
Quantity:
In Stock : 10892
Step5Bar-code shipping tag
PHG.1B.303.CYMD62
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1B
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    3
  • Color
    Silver
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    G
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    12A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    303
  • Contact Style
    Socket
  • Cable Opening
    0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
  • Diameter
    12.5mm
  • Length
    39.5mm