  • PI5A100WEX
PI5A100WEX
advertisement
Manufacturer No:
PI5A100WEX
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PI5A100WEX
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PI5A100WEX
Description:
15ns, 7ns SPDT 10Ohm DUAL Analog Switches PI5A100 10μA Typ 3.3V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
PI5A100WEX Overview
The electronic component is convenient to ship overseas because it is packed in a 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width). High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). Multiplexers like this are mounted in the Surface Mount position. Multiplexers and demultiplexers have a ratio of 2:1. Increasing operating temperature to around -40°C~85°C TA. Total terminations are 16. A high-quality output is provided by the electrical component's 4 channels. An 3.3V voltage supply should allow the electrical part to be turned on and run. These analog multiplexers are built based on SPDT switching circuits. 4 circuits are used in this analogue multiplexer. Try searching for PI5A100 variants of the analog switch ic. A 10Ohm internal resistance characterizes this multiplexer. To find out what the functions of 16 pins are, please refer to their datasheets. In normalcircumstances, users should not exceed 6V volts for the multiplexer. Single supply type digital switch with a low cost. There should be 2V voltage fed to the electrical part below 2V. This analogue multiplexer requires a voltage of 2V~6V when it drains from a single voltage supply. The analogue multiplexer may be damaged if voltage is greater than 1μA. Additional features of the electronic component include: CAN ALSO OPERATE WITH 5V SUPPLY.
PI5A100WEX Features
4 Channels
Switch Circuit: SPDT
-3db Bandwidth: 230MHz
Additional Features: CAN ALSO OPERATE WITH 5V SUPPLY
PI5A100WEX Applications
There are a lot of Diodes Incorporated PI5A100WEX Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Residential Gateways, Home Gateway/Router
  • Industrial
  • Switching Systems
  • Private Branch Exchange (PBX)
  • Video switching
  • SDH/SONET multiplexers
  • Channelized and Unchannelized DS3 applications
  • Power routing
  • DSUs
  • Medical systems
Step5Bar-code shipping tag
PI5A100WEX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE WITH 5V SUPPLY
  • Max Power Dissipation
    650mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PI5A100
  • Number of Channels
    4
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Max Supply Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • Supply Type
    Single
  • Turn-Off Delay Time
    12 ns
  • -3db Bandwidth
    230MHz
  • On-State Resistance (Max)
    10Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    2:1
  • Off-state Isolation-Nom
    75 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    10μA Typ
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    8pF 14pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    5Ohm
  • Switch Circuit
    SPDT
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    15ns, 7ns
  • Charge Injection
    10pC (Max)
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    800m Ω
  • Crosstalk
    -100dB @ 10MHz
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2V~6V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm