  • PI6C49X0202WIE
PI6C49X0202WIE
advertisement
Manufacturer No:
PI6C49X0202WIE
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PI6C49X0202WIE
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PI6C49X0202WIE
Description:
1 Circuit 250MHz 2.5V 1:2 Clock Buffer DUAL 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
PI6C49X0202WIE Overview
There is a case available for the cut smart buffer in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width). The package is in the form of a Tube. In normal operation, 250MHz is the maximum value. 8 terminations have been recorded. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. In this case, it will be mounted by Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution)?is?the?classification?for?this?electrical?component. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 2.375V~3.465V volts. Its recommended mounting way is Surface Mount. As a result, the output is LVCMOS, LVTTL. There is an electronic gadget called 6C in this family. This is set to 2.625V for the maximum supply voltage. It is important to keep the supply voltage (Vsup) above 2.375V in order to ensure normal operation.
PI6C49X0202WIE Features
8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C49X0202WIE Applications
There are a lot of Diodes Incorporated PI6C49X0202WIE Clock Buffers & Drivers applications.
  • Wireless infrastructure equipment
  • Handheld test instruments
  • Internet of Things
  • Information equipment
  • Machine made
  • Big data
  • Medical imaging
  • Radar
  • High speed line receiver
  • Network attached storage
Step5Bar-code shipping tag
PI6C49X0202WIE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Fanout Buffer (Distribution)
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.465V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    LVCMOS, LVTTL
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.625V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.375V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    250MHz
  • Family
    6C
  • Input
    LVCMOS, LVTTL
  • Ratio - Input:Output
    1:2
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Propagation Delay (tpd)
    3 ns
  • fmax-Min
    250 MHz
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.08 ns
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.885mm