  • PICOD400AK2
PICOD400AK2
advertisement
Manufacturer No:
PICOD400AK2
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-PICOD400AK2
Package:
Datasheet:
PICOD400AK2
Description:
SWITCH THUMB SPDT 0.1A 40V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PICOD400AK2
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Front, Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyphenylene Oxide (PPO)
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PICOD
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Black
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Card Edge/Solder Pad
  • Actuator Type
    Pushwheel
  • Read Out
    +/-
  • Contact Current(DC)-Max
    0.5A
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Contact Current(AC)-Max
    0.5A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .5A@40VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .5A@40VDC
  • Contact Rating @ Voltage
    0.1A @ 40VAC/DC
  • Number of Switch Sections
    1
  • Depth Behind Flange
    24.00mm
  • Output Code
    SPDT
  • Section Width
    0.300 7.62mm
  • End Caps
    Sold Separately
  • Number of Sections
    1
  • Display Characters - Height
    0.122 3.10mm