  • PK10-10R-X
PK10-10R-X
advertisement
Manufacturer No:
PK10-10R-X
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-PK10-10R-X
Package:
Datasheet:
PK10-10R-X
Description:
Ring Tongue Terminal 10-12AWG 26.92mm 9.4mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PK10-10R-X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material - Insulation
    Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Serrated Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Natural, Yellow Stripe
  • Depth
    9.4mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Length
    26.924mm
  • Thickness
    0.040 1.02mm
  • Length - Overall
    1.060 26.92mm
  • Width - Outer Edges
    0.370 9.40mm