  • PK30N512VLK100
PK30N512VLK100
advertisement
Manufacturer No:
PK30N512VLK100
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-PK30N512VLK100
Package:
80-LQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller Kinetis K30 Series PK30N512 80-LQFP
Quantity:
In Stock : 1775
Step5Bar-code shipping tag
PK30N512VLK100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Kinetis K30
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    PK30N512
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    56
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    128K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V