  • PK50X256CLK100
PK50X256CLK100
advertisement
Manufacturer No:
PK50X256CLK100
HK JDW NO:
318-PK50X256CLK100
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 80 Pin 100MHz LQFP
Quantity:
In Stock : 12877
Step5Bar-code shipping tag
PK50X256CLK100
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    80
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Frequency
    100MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    39
  • RAM Size
    128kB
  • Memory Type
    FLASH
  • Peripherals
    DMA, LVD, POR, PWM, WDT
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    14
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    12mm