  • PKG.2B.312.CLLD99
PKG.2B.312.CLLD99
advertisement
Manufacturer No:
PKG.2B.312.CLLD99
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-PKG.2B.312.CLLD99
Package:
Datasheet:
PKG.2B.312.CLLD99
Description:
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line); Panel Mount 12 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
Quantity:
In Stock : 9460
Step5Bar-code shipping tag
PKG.2B.312.CLLD99
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Bulkhead, Free Hanging, Panel, Rear Side Nut
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line); Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Rear Side Nut
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2B
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Silver
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    G
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    7A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    312
  • Contact Style
    Socket
  • Cable Opening
    0.362 ~ 0.390 (9.20mm ~ 9.90mm)
  • Diameter
    19.2mm
  • Length
    47mm