  • PLT0805Z9760LBTS
PLT0805Z9760LBTS
advertisement
Manufacturer No:
PLT0805Z9760LBTS
HK JDW NO:
881-PLT0805Z9760LBTS
Datasheet:
PLT0805Z9760LBTS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PLT Series, Thin Film, 976Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
PLT0805Z9760LBTS
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    976Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Working Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm