  • PM1008-18NM
PM1008-18NM
advertisement
Manufacturer No:
PM1008-18NM
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM1008-18NM
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
PM1008-18NM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM1008-18NM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM1008
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1A
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    18nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • DC Resistance (DCR)
    110mOhm
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    2.5GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 350MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    50
  • Case/Size Code
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm