  • PM105-820K
PM105-820K
advertisement
Manufacturer No:
PM105-820K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM105-820K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM105-820K
Step5Bar-code shipping tag
PM105-820K
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    PM105
  • Size / Dimension
    0.386Lx0.386W 9.80mmx9.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Inductance
    82μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    250mOhm
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q Factor
    15
  • Case/Size Code
    3935
  • Diameter
    9.8mm
  • Height
    5.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm