  • PM1210-1R0J
PM1210-1R0J
advertisement
Manufacturer No:
PM1210-1R0J
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM1210-1R0J
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
PM1210-1R0J
Step5Bar-code shipping tag
PM1210-1R0J
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Weight
    15.989131mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    PM1210
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400mA
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    700mOhm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    120MHz
  • Q @ Freq
    28 @ 7.96MHz
  • Q Factor
    28
  • Height
    2.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.087 2.20mm