  • PM125S-180M-RC
PM125S-180M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM125S-180M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM125S-180M-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM125S-180M-RC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM125S-180M-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM125S
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.496Lx0.457W 12.60mmx11.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    12.1mm
  • Inductance
    18μH
  • DC Resistance (DCR)
    60mOhm Max
  • Max DC Current
    2.4A
  • Frequency - Self Resonant
    16MHz
  • Inductance Frequency - Test
    2.52MHz
  • Current - Saturation
    4.32A
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.232 5.90mm