  • PM125SH-120M
PM125SH-120M
advertisement
Manufacturer No:
PM125SH-120M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM125SH-120M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM125SH-120M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM125SH-120M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM125SH
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3.5A
  • Inductance
    12μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    27mOhm Max
  • Max DC Current
    5.2A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    4747
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm