  • PM20S-100K-RC
PM20S-100K-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM20S-100K-RC
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-PM20S-100K-RC
Package:
1210
Step5Bar-code shipping tag
PM20S-100K-RC
  • Package / Case
    1210
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    50.008559mg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Molded Construction
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • Max DC Current
    185mA
  • Frequency - Self Resonant
    30MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    30
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    2Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    10 µH
  • Height
    2.2mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm