  • PM5YCW12.0
PM5YCW12.0
advertisement
Manufacturer No:
PM5YCW12.0
Manufacturer:
Bivar Inc.
HK JDW NO:
100-PM5YCW12.0
Package:
Datasheet:
PM5YCW12.0
Description:
LED Panel Mount Indicators 5mm Ylw Clr 12in Std. Panel Mnt Ind
Step5Bar-code shipping tag
PM5YCW12.0
    Select All
  • Wavelength - Peak
    590nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Lamp Color
    Yellow
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    Vf (Typ), If (Max)
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Series
    PM5
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    LED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Wire Leads - 12 (304.80mm)
  • Panel Cutout Dimensions
    0.25 (6.35mm)
  • Current
    30mA
  • Viewing Angle
    35°
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Forward Voltage
    2V