  • PM75-560K
PM75-560K
advertisement
Manufacturer No:
PM75-560K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM75-560K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM75-560K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM75-560K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    PM75
  • Size / Dimension
    0.307Lx0.307W 7.80mmx7.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    940mA
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    240mOhm Max
  • Max DC Current
    940mA
  • Frequency - Self Resonant
    11MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    3128
  • Height
    5.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm