  • PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
advertisement
Manufacturer No:
PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
Manufacturer:
Sunon Fans
HK JDW NO:
736-PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
Package:
Axial
Description:
SUNON PMD1204PQB1-A.(2).U.GN Axial Fan, MAGLev Motor, High Speed, Ball, PMD Series, 12 VDC, 40 mm, 28 mm, 24 cu.ft/min
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.101lb 45.81g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    PMD
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    8.6W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.720A
  • Max Power Dissipation
    8.6W
  • Depth
    40mm
  • Current Rating
    720mA
  • Approval Agency
    CE, CUR, TUV, UL
  • Lead Length
    150mm
  • RPM
    15000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    24.0 CFM (0.672m3/min)
  • Power Consumption
    8.6W
  • Noise
    55.5 dB(A)
  • Voltage Range
    6V~13.8VDC
  • Static Pressure
    1.340 in H2O (333.8 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Height
    28mm