  • PMEG040V050EPDZ
PMEG040V050EPDZ
advertisement
Manufacturer No:
PMEG040V050EPDZ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PMEG040V050EPDZ
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
PMEG040V050EPDZ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMEG040V050EPDZ
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
    3
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1.66W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    120μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    520mV @ 5A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    5A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    13ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V
  • Capacitance @ Vr, F
    395pF @ 1V 1MHz