  • PMEG060V100EPDZ
PMEG060V100EPDZ
advertisement
Manufacturer No:
PMEG060V100EPDZ
HK JDW NO:
554-PMEG060V100EPDZ
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
PMEG060V100EPDZ
Step5Bar-code shipping tag
PMEG060V100EPDZ
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    3
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1.66W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    560mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    33 ns
  • Capacitance @ Vr, F
    1050pF @ 1V 1MHz