  • PMEG3005EGWJ
PMEG3005EGWJ
advertisement
Manufacturer No:
PMEG3005EGWJ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PMEG3005EGWJ
Package:
SOD-123
Datasheet:
PMEG3005EGWJ
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMEG3005EGWJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    AEC-Q101; IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.4W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    430mV @ 500mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    30V
  • Current - Average Rectified (Io)
    500mA
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    30V
  • Capacitance @ Vr, F
    55pF @ 1V 1MHz