  • PMEG6002TV,115
PMEG6002TV,115
advertisement
Manufacturer No:
PMEG6002TV,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PMEG6002TV,115
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
PMEG6002TV,115
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMEG6002TV,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-563, SOT-666
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    453.59237mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PMEG6002TV
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 200mA
  • Forward Current
    200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    2.5A
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    600mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2.5A
  • Diode Configuration
    2 Independent
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    2.5A
  • Height
    6.35mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    6.35mm