  • PMEG60T30ELRX
PMEG60T30ELRX
advertisement
Manufacturer No:
PMEG60T30ELRX
HK JDW NO:
554-PMEG60T30ELRX
Package:
SOD-123W
Datasheet:
PMEG60T30ELRX
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 620mV @ 3A 175°C Max 1.8μA @ 60V Tape & Reel (TR) SOD-123W Surface Mount
Quantity:
In Stock : 10493
Step5Bar-code shipping tag
PMEG60T30ELRX
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-123W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.8μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Reverse Recovery Time
    17ns
  • Capacitance @ Vr, F
    580pF @ 1V 1MHz