  • PMH-10M-AC120V
PMH-10M-AC120V
advertisement
Manufacturer No:
PMH-10M-AC120V
HK JDW NO:
590-PMH-10M-AC120V
Package:
Datasheet:
PMH-10M-AC120V
Description:
Timers RLY TIM/DEL 2EA FORM C 7AMP AT 250 VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMH-10M-AC120V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Flush, Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2011
  • Series
    PMH
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Supply
    100V~120VAC
  • Depth
    50mm
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Function
    On-Delay
  • Number of Contacts
    2
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Max Supply Voltage
    120V
  • Min Supply Voltage
    110V
  • Max Current Rating
    7A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Nominal Input Voltage
    120V
  • Contact Rating @ Voltage
    7A @ 250VAC
  • Delay Time
    0.05 Sec ~ 10 Min
  • Timing Adjustment Method
    Hand Dial
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage
  • Length
    36mm
  • Width
    80.3mm