  • PMH0603-300
PMH0603-300
advertisement
Manufacturer No:
PMH0603-300
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PMH0603-300
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PMH0603-300
Description:
FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMH0603-300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Material
    Ferrite
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    PMH
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Filters
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    PMH0603
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    30Ohm
  • Max DC Current
    3A
  • Rated Current
    2A
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    40mOhm
  • Current Rating (Max)
    2A
  • Impedance @ Frequency
    30Ohm @ 100MHz
  • Height
    787.4μm
  • Width
    0.8mm